Nest Lokata WitajPocztowe Konto 500+Lokata z rachunkiem

Nest Lokata Witaj

Oprocentowanie w skali roku 4%

Read More

Pocztowe Konto 500+

Oprocentowanie 4% w skali roku

Read More

Lokata z rachunkiem

Oprocentowanie w skali roku 3,50%

Read More

CO TO JEST KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE?

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, który w przeciwieństwie do standardowego ROR-u, używanego co dzień, jest oprocentowany. Dzięki temu do kwoty zgromadzonej na takim koncie co miesiąc dopisywane są odsetki. Ile kosztuje konto oszczędnościowe i czy warto je mieć?

Oszczędności na „zwykłym” koncie?

Rachunek bieżący, z którego wypłacasz pieniądze z bankomatu i którego używasz (lub będziesz używać) na co dzień do wykonywania przelewów, czy płatności internetowych, najczęściej jest oprocentowany jedynie symbolicznie lub nie jest oprocentowany wcale. To znaczy, że nie zarabiasz na posiadanych pieniądzach, ponieważ bank nie dopisuje odsetek do Twoich środków. Jeśli przechowujesz na nim swoje oszczędności, marnujesz pieniądze!

Co trzeba wiedzieć o koncie oszczędnościowym

Zamiast trzymać wszystkie pieniądze na koncie osobistym, nadwyżki finansowe najlepiej jest lokować na koncie oszczędnościowym. Daje to pełną swobodę w dostępie do pieniędzy, ponieważ możesz wypłacić część lub całość w momencie, w którym tego potrzebujesz, bez utraty odsetek – w przeciwieństwie do lokaty. Do kont oszczędnościowych najczęściej nie są wydawane karty płatnicze, a przelewy są płatne – dlatego należy je wykorzystywać bardziej jako skarbonkę, niż podstawowy rachunek. O czym jeszcze należy wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konto oszczędnościowe?

Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest zależne od stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Stopy zależą z kolei między innymi od poziomu inflacji (czyli realnego wzrostu cen) oraz ogólnej sytuacji w gospodarce. Dla uproszczenia można przyjąć, że im niższa inflacja, tym niższe stopy i oprocentowanie depozytów.

Większość banków posiada limity darmowych przelewów z konta oszczędnościowego. Jeśli zamierzasz często zasilać konto osobiste awaryjnymi przelewami z oszczędności, poszukaj banku, w którym wszystkie przelewy własne są bezpłatne.

Odsetki na koncie oszczędnościowym najczęściej naliczane są co miesiąc (kapitalizacja miesięczna). Dzięki temu w każdym miesiącu kwota, od której liczone są odsetki, będzie wyższa – składa się na nią Twój kapitał i już wypracowany procent. To tak zwany procent składany.

Od naliczonych odsetek bank co miesiąc automatycznie pobierze podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), który wynosi 19%. Jeśli więc w danym miesiącu należy Ci się 10 zł odsetek, po potrąceniu podatku na otrzymasz 8,1 zł.

Oprocentowanie konta podawane jest w skali rocznej, bez uwzględnienia podatku. To znaczy, że 3%, o których mówi bank, to odsetki po okresie roku, a nie miesiąca. Aby obliczyć realny zysk, należy także pamiętać o odjęciu kwoty podatku od zysków kapitałowych.

Posiadanie konta oszczędnościowego w tym samym banku, w którym masz konto osobiste nie zawsze jest korzystne – warto sprawdzić oprocentowanie i warunki w innych bankach i przeliczyć, co bardziej będzie Ci się opłacać.

Prowadzenie konta oszczędnościowego powinno być bezpłatne – bank obraca zdeponowanymi przez Ciebie pieniędzmi i im więcej będzie na Twoim koncie, tym więcej na nich zarobi. Dlatego większość rachunków oszczędnościowych nie ma opłaty za otwarcie i prowadzenie.

Czy opłaca się mieć konto oszczędnościowe?

Każdy, kto ma jakiekolwiek wolne środki, powinien zaopatrzyć się w rachunek oszczędnościowy. Nawet, jeśli masz 500 zł lub 1000 zł oszczędności, i obliczysz, że na odsetkach nie zarobisz zbyt wiele, to i tak warto złożyć wniosek o ten produkt bankowy. Dlaczego? Żeby ułatwić sobie wyrobienie nawyku oszczędzania i żeby pamiętać o tym, że pieniądze muszą pracować. Trzymanie ich pod poduszką lub w skarpecie oznacza realną stratę, ponieważ przez zjawisko inflacji z każdym rokiem będziesz mógł kupić mniej, mimo, że teoretycznie cały czas dysponujesz taką samą kwotą.

 

 

LOKATA BANKOWA CO TO ZNACZY?

Lokata bankowa – nazywana również depozytem bankowym to produkt inwestycyjny oferowany przez banki i instytucje finansowe. Lokata ma na celu pozyskanie kapitału dla banku, który jest z kolei wykorzystywany do udzielania kredytów. […]

Read More
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC LOKATĘ BANKOWĄ?

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową? Rodzaj oprocentowania Stałe oprocentowanie lokaty definiowane jest w momencie podpisania umowy z bankiem i obowiązuje przez cały okres jej trwania niezależnie od czynników […]

Read More
CO TO JEST KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE?

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, który w przeciwieństwie do standardowego ROR-u, używanego co dzień, jest oprocentowany. Dzięki temu do kwoty zgromadzonej na takim koncie co miesiąc dopisywane są odsetki. Ile […]

Read More
10 PUŁAPEK KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH

Konto oszczędnościowe z jednej strony pozwala elastycznie dysponować oszczędnościami, z drugiej zaś oferuje wysokie odsetki. Niestety, banki robią co mogą, by utrudnić życie osobom korzystającym z tego produktu. Bankier.pl przedstawia […]

Read More
CO TO SĄ FUNDUSZE INWESTYCYJNE?

Fundusz inwestycyjny – to instytucja zbiorowego inwestowania, która lokuje powierzone mu przez nas środki w różne instrumenty dostępne na rynku finansowym. W zależności od typu funduszu, większa część środków może być […]

Read More